Moderne smykkedesigner Feng J fremkaller de parisiske vårfontene i sitt uvanlige diamantringdesign. Som en hyllest til impresjonisten Claude Monet, forestiller hun seg Jardin de Giverny.
To mesterverk laget for Phillips.
Championing av de beste moderne juvelerer, Phillips samarbeider med kinesisk smykkedesigner Feng J å lede sine kommende Auksjon av juveler og jadeitt i Hong Kong (28. november 2020).
'Ring av diamanter'
Den svært uvanlige 'Fountain of Diamonds' -ringen (Lot 648) fremkaller konseptet med en vårfontene.
Inspirasjonen dateres tilbake til Feng Js tid som bodde i Paris da hun ble forelsket av hundrevis av fontener i hele byen og fascinert av de feminine Belle Époque-skulpturene og historien de representerer.
Vinkemønsteret til vannet vises med 95 sirkulære boblende diamantperler som sporer vannstrålene, alt satt for hånd og kulminerer ved ringens fokuspunkt der diamanten 22.08 karat, D-farge, VS1 klarhet sitter.
Effekten som er skapt er en av en paradoksalt minimalistisk stil, samtidig som den gir en blendende innvirkning. Å skape et slikt blikk presenterte en rekke unike utfordringer for Feng Js atelierlag, som tok hundrevis av timer med nøyaktig håndverk for å gi denne juvelen liv.
Innkjøpsprosessen for hver enkelt perle var omfattende, hvor hver diamant måtte passe i en presis størrelse, form og klarhetsspesifikasjon for å gjenskape den livlige boblingen av en parisisk fontene.
Disse var med det formål å designe en svært uvanlig spiralring, viklet rundt fingeren, gradert fra liten til stor, deretter stor til liten, og replikerte dermed bevegelsen og formen til de parisiske fontene.
Fountain of Diamonds-ringen er essensen av moderne smykkeskulptur, med gjennomtenkte inspirasjoner bak et bærbart kunstverk.
Les Jardins de Giverny
Som en hyllest til den impressionistiske maleren Claude Monet, forestiller Feng J seg på nytt kunstnerens Jardin de Giverny (Lot 649) i et utsøkt transformerbart mesterverk med en imponerende 19 karat fancy lysrosa diamant.
Ved hjelp av en rekke edelstener som farger på en palett, maler den høye smykkekunstneren Feng J en fantastisk hage med sin "flytende setting" -teknikk.
Da hun besøkte Claude Monets Jardins de Giverny utenfor Paris for første gang, slo den private hagen hennes fantasi dypt.
Der bemerket hun arrangementet av så mange forskjellige arter og farger, og scenen før henne virket som et maleri. Denne effekten resonnerte med Feng J fordi den innkapsler hennes egen distinkte designfilosofi, det vil si "male with edelstener".
Da Feng J første gang møtte den eksepsjonelle 19-karat, Fancy Light Pink-diamanten - nå midtpunktet i halskjedet - minnet som Jardins de Giverny hadde forlatt for mange år siden, inspirerte halskjedets opprinnelige design.
Feng J minnet levende hagenes magiske nyanser, de myke skyggene og det subtile lysspillet, og gjorde det til sitt mål å skape sin egen utsøkte hage med blomster og fauna, som skulle brukes som en unik juvel.
For å skape form av en krans med blomstrende blomster, har Feng J brukt sin signatur 'Floating Set' teknikk, og mesterlig skjulte metallinnstillingene til mange doble roseskårne safirer, akvamariner, spineller, tanzanitter og tsavorittgarnetter.
Effekten er en blendende og delikat visning av myk blues, lilla, rosa og greener som sammen gir et samlet visuelt utvalg av lysstyrke, med den fantastiske 19 karat Fancy Light Pink diamanten suspendert fra hjertet av kransen i blomst.
Halskjedet er en kompleks skapelse som har fått liv i Feng Js atelier, med hundrevis av timers møysommelig håndverk, under hennes tilsyn.
Halskjedet 'Jardins de Giverny' er en multifunksjonell prestasjon. For å gi større allsidighet, kan en del av halskjedet løsnes for å bli et armbånd, mens den 19 karat Fancy Light Pink diamanten kan konverteres til en imponerende ring, som kan bæres alene eller som et sett med armbåndet.
Phillips - Jewels & Jadeite Hong Kong Auksjon, 28. november 2020.
fine perler!
Meget nytt og kreativt